bg-aktualnosc.jpg

Artykuły

Świadomy recykling

01 września 2017

Zapewne nie raz spotkaliście się z sytuacją, kiedy spacerując po parku czy lesie, a także wędrując po górskich szlakach napotykaliście na swojej drodze porzucone butelki po napojach, papierki po gumie do żucia, czy foliowe opakowania. Przykry widok, prawda? Niestety wielu z nas zapomina, że natura się nie ma możliwości bronić się sama przed naszymi nieodpowiedzialnymi zachowaniami i to co wyrzucimy w trawę podczas wędrówki, pozostanie w tym miejscu, powodując powolną degradacje krajobrazu.

Aby zmienić ten stan rzeczy należy edukować zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych, jak w prawidłowy sposób obchodzić się ze śmieciami i jaki wpływ na środowisko naturalne mają zalegające gdzie popadnie góry odpadów. Wiedza ta powinna być przekazywana z pokolenia na pokolenie, ponieważ to co zrobimy dziś, będzie miało konsekwencje jutro! Nie bez kozery mówi się, iż czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. To na rodzicach ciąży obowiązek nauczenia dzieci dbania o przyrodę, a najprostszą formę edukacji jest dawanie przykładu. Jeśli dziecko widzi, że mama i tata wyrzucają śmieci do kosza, uprzednio je segregując, ono będzie robiło tak samo.

Tempo naszego rozwoju powoduje, iż z roku na rok generujemy coraz więcej śmieci. Niestety nie idzie z tym w parze znaczący wzrost poziomu recyklingu. Według danych Ministerstwa Środowiska, w 2015 r. recykling frakcji surowcowych takich jak papier, metal, tworzywo sztuczne i szkło wyniósł zaledwie 26%. I choć zauważono wzrost  na poziomie 0,7 procent, jest on nadal zbyt niski. Ten stan rzeczy mają zmienić nowe zasady segregacji odpadów komunalnych, które weszły w życie z dniem 1 lipca 2017 r. Ma to związek z dyrektywami unijnymi, które nakładają na Polskę obowiązek osiągnięcia do 2020 r.  50-procentowego poziom recyklingu oraz przygotowania do ponownego użycia wspomnianych wcześniej frakcji.

Jak należy segregować odpady według nowych zasad? To bardzo proste. Wystarczy zapamiętać 4 kolory: niebieski, zielony, żółty i brązowy. Każdy z nich oznacza inny rodzaj odpadów, który trzeba umieścić w koszu o danym kolorze. Do niebieskiego kosza trafiać ma papier a do zielonego szkło. Żółty pojemnik przeznaczony jest na metale i tworzywa sztuczne, zaś brązowy na odpady, które podlegają biodegradacji. Postępując zgodnie z nowymi zasadami recyklingu mamy szanse zmniejszyć zużycie surowców i energii, a tym samym przyczynić się do poprawy jakości życia każdego z nas.

Prawidłowy recykling powinien być świadomym a zarazem jedynym i słusznym wyborem. Recykling to nie puste hasło ekologów. To przyszłość naszej planety. Ekologia nie jest synonimem nudy. To piękno i zdrowie natury. Proekologiczne zachowania mogą stać się stylem życia - modnym i ponadczasowym, czymś z czego będziemy dumni. W tą idee wpisują się działania kampanii Kartonove promującej świadomy wybór kartonowych - ekologicznych opakowań. Z pozoru niewielka czynność okaże się ogromnym prezentem dla przyrody. Dlatego bądź dobry dla natury - wybieraj opakowania z tektury!


Komentarze ({{ all_count }})


skontaktuj się z nami
znajdź nas na facebooku